Press "Enter" to skip to content

Implantų paviršiaus charakteristikos

dantų implantai
Photo by Jonathan Borba on Pexels.com

Kai medžiaga įdedama į kūną, įvyksta biologinis atsakas, kuris lems implanto sąveika per jo paviršių. Įtrauktos mikro lygmens funkcijos, suteikiančios kaulų integraciją arba tiesioginį kaulo kontaktą su implantu mikro lygiu.

Ląstelių ir biomedžiagų sąlyčio taškuose vyksta informacijos mainai, dėl kurių suaktyvinami specifiniai genai ir vyksta remodeliavimasis. Pirmasis šio atsako žingsnis apima specifinių baltymų, lipidų, cukraus ir jonų adsorbciją, kurie gali suaktyvinti ląstelių mechanizmus, kurie paskatintų implanto priėmimą arba atmetimą, nustatant, kurios ir kiek ląstelių užpildo paviršių, todėl reikalingas didelis kaulo ir implanto kontakto procentas, kad būtų sukurtas pakankamas implanto tvirtinimas, o tai yra lemiamas kaulų integracijos veiksnys.

Implanto prigimtis

Du iš svarbiausių veiksnių, turinčių įtakos kaulų integracijos kokybei ir greičiui, yra fizinė ir cheminė implanto paviršiaus prigimtis. Šios savybės taip pat turi įtakos minkštųjų audinių ir aplink implantą supančio kaulo palaikymui.

Siekiant padidinti dantų implantų prigijimo sėkmės rodiklį, moksliniai tyrimai buvo skirti paviršiaus savybių, tokių kaip morfologija, topografija, šiurkštumas, cheminė sudėtis, paviršiaus energija, liekamasis įtempis, priemaišų buvimas, titano oksido plėvelės storis ir metalinių ir nemetalinių junginių buvimas ant paviršiaus, tyrinėjimui.

Šios savybės daro didelę įtaką kaulinio ir kitų audinių atsakui į implantą, padidindamos arba sumažindamos gijimo laiką ir kaulų integraciją. Tyrimai parodė, kad osteoblastinės ląstelės greičiau prilimpa prie šiurkščių paviršių nei prie lygaus paviršiaus. Ši savybė taip pat gali padėti orientuotis ir nukreipti tam tikrų tipų ląstelių judėjimą ir gali tiesiogiai paveikti ląstelės formą ir funkciją.

Cheminiai priedai

Yra du platūs cheminių pakeitimų tipai:

1) neorganinių fazių (pvz., hidroksiapatito arba kalcio fosfatų) pridėjimas;

 2) organinių fazių (augimo faktorių) pridėjimas.

Abiem atvejais tikslas yra tiesioginis kaulo kontaktas su implantu. Neorganinių fazių, tokių kaip kalcio fosfatų, pridėjimas implantui suteikia osteokondukcines savybes. Titano implantų padengimas kalcio fosfatais padidina kaulų formavimosi greitį ir taip pat padeda užpildyti tarpą tarp kaulo ir implanto.

Titano dantų implantai paprastai padengiami hidroksiapatitu, naudojant plazminį purškimą, kad susidarytų neorganinė plėvelė. Nors ši danga padeda padidinti osteoindukciją, ryšys tarp plėvelės yra ribojantis neorganinių dangų veiksmingumą. Mikrono dydžio plėvelė gali išsisluoksniuoti arba atsilaisvinti ir išskirti dideles daleles, sukeldama implanto gedimą.

Antra, organinių arba bioaktyvių molekulių pridėjimas taip pat veikia aplinkines ląsteles.

Dėl šių priežasčių daugumos komercinių dantų implantų paviršius yra mikrošiurkštintas (0,5–1 mcm), gautas naudojant tokius metodus, kaip valymas smėliu ir (arba) rūgštinimas.

Nors daugelis tyrimų įrodė šiurkštumo svarbą kaulų integracijai, dantų implantų šiurkštumo standarto nėra. Visgi, daugelis tyrimų su gyvūnais patvirtina, kad kaulų įaugimas į makrošiurkščius paviršius (2–3 mcm) padidina sąsajos ir šlyties stiprumą. Paviršiaus šiurkštumas taip pat gali paskatinti orientaciją ir nukreipti ląstelių judėjimą bei turėti galimybę tiesiogiai paveikti ląstelės formą ir funkciją.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mission News Theme by Compete Themes.