Šiandien mes ir toliau dalinsimes idomia ir naudinga informacija apie parduodančius tekstus. Tačiau išeisime už web-copywritingo ribų ir panagrinėsime offline reklamą arba parduodančius tekstus.
Kai nusprendžiate patalpinti skelbimą, jus esate panašus į tūkstančius žmonių kurie irgi patalpino panašaus pobūdžio skelbimą. Jie irgi galvoja kad čia labai paprasta užtenka tik ką nors parašyti ir reklama suveiks. Tai gali ir suveikti jeigu: 1) skelbimai kažkam bus labai-labai naudingi 2) tas „kažkas“ pamatys ir perskaitys skelbimą. Yra juk tokių žmonių kurie skaito visus skelbimus tiesiog iš smalsumo. Taip pat buna skelbimai transporto stotelėse kur žmogus skaito skelbimus tiesiog iš nuobodumo. Tačiau jeigu žmogus yra užimtas o reklamuojamas objektas jam iš tikrųjų svarbus? Tada mes ir pradedame kurti parduodančius tekstus. Juk skelbimus stotelėse galima priskirti prie tiesioginės rinkodaros. Mums reikia kad žmogus paskambintų arba ateitų. Tai paprastas konversijos veiksmas. Šis žanras turi savo specifiką: 1)Tai labai maža teksto apimtis – daug informacijos skelbime nepatalpinsi; 2)yra svarbus ir dizainas (tačiau ne taip svarbus kaip plakatams arba reklamai švieslentėse). Toliau pateiksime keletą taisyklių kaip sukurti gerą skelbimą.
Taisyklė Nr1: Vienas skelbimas – vienas sakinys. Kai žmogus bando viename skelbime sutalpinti daug sakinių ši idėja yra nesėkminga. Blogos reklamos pavizdys: „Atsidarė nauja parduotuvė. Parduodame, montuojame, konsultuojame, užsiimame dizainu ir….taip toliau“ O jeigu sukurtį skelbimą iš vieno sakinio efektas bus daug didesnis. Jeigu rašote buities skelbimus nebandykite parduoti iš karto keletą prekių viename skelbime. O dar blogiau kažką parduoti ir nusipirkti viename skelbime.
Taisykle Nr2: atkreipkite į savę dėmesį. Offline skelbimo sėkmingumas labai priklauso nuo antraštės. Čia antraštės reikšmė net didesnė nei tinklapiuose ar laikraščiuose. Kaip ir banerių reklamoje jums reikia ne tik pritraukti praeivio dėmesį o net ir priversti jį sustoti. Kaip tai padaryti jei skelbimo antraštė maža ir neidomi? Jūsų skelbimo niekas nepastebės. Todėl jums reikia kad skelbimo antraštė būtų: 1)pritraukiantį dėmesį 2)pastebima. Kad sukurti pritraukiančią antraštę galima panauduoti klausimą arba šukį – viską kas sudomins žmogų. Kad skelbimas būtų pastebimas antraštė turi būti iki pusės skelbimo ploto. Taip vietos pačiam skelbimo tekstui liks mažai tačiau antraštė bus matoma iš tolo ir lankytojų srautas labai išaugs.
Taisykle Nr3. Jokios žemiausio lygio reklamos. Tai tokia reklama kuri tik pateikia pasiulyma ir daugiau nieko. Blogos reklamos pavizdys: „Parduodu nauduota šaldytuvą“. Čia nėra pateikiama nei naudą pirkėjui, nei įvertinami pirkėjo lūkesčiai (antrojo lygio reklama), nei nurodomi privalumai nei skirtumai nuo konkurentų (trečiojo lygio reklama). Tikriausiai kad aprašyti skirtumus nuo konkurentų skelbime neužteks vietos, tačiau galima nurodyti prekės savybės bei aprašyti nauda pirkėjui. Šaldytuvo atvėju galima nurodyti kad tinka jauniems žmonėms, kad nors ir nauduotas bet kokybiškas ir ilgai tarnaus ir taip toliau. Aišku labai tikslinei auditorijai tiks ir žemiausio lygio reklama. Pavyzdžiui jeigu žmogus kryptingai ieško nauduoto šaldytuvo.
Taisykle Nr4. Padarykite taip kad skelbimo informacija būtų lengva išsaugoti. Jeigu tai popierinis skelbimas sukurkite atplešiamus lapelius su telefono numeriu kad žmogui nereikėtų visko perrašinėti. Jeigu tai tinklapis arba el.parduotuvė sukurkite apmokėjimo mygtuką, kad žmogus galėtų apmokėti prekę vienu paspaudimu. Popieriniuose skelbimuose turi būti nuodyta: 1)kuriuo laiku skambinti 2)kontaktinis asmuo 3)patogus kontaktavimo budas pvz telefono numeris dideliu šriftu
Jeigu skelbime nėra atplešiamo lapelio o telefono numeris smulkiu šriftu įrašytas pačiam skelbimo tekste, tokio skelbimo konversija ir pirkėjų skaičius bus daug kartų mažesnė. Nes: 1)žmogus gali neturėti tušinuko arba telefono 2)žmogus gali neturėti laiko 3)žmogus paprasčiausiai gali tingėti
Be First to Comment