Press "Enter" to skip to content

Lietuvos ekspertai padės stiprinti Moldovos valstybės sienos apsaugą

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) ekspertų komanda drauge su partneriais iš Estijos Saugumo mokslų akademijos pradeda projektą, kuris, panaudojant bepiločius orlaivius, pagerins Moldovos valstybės sienos apsaugą. Dalyvaujant Lietuvos Respublikos ambasadoriui Moldovos Respublikoje Kęstučiui Kudzmanui, Kišiniove įvyko pirmasis projekto „Nauja mobiliosios stebėsenos koncepcija sienai apsaugoti“ vykdytojų susitikimas.

Projekte dalyvauja VILNIUS TECH Elektronikos fakulteto (EF) ir Antano Gustaičio aviacijos instituto (AGAI) atstovai. Pasak instituto dekano dr. Justo Nugaro, dronų panaudojimas įvairiose pramoninėse situacijose Lietuvoje mums jau įprastas reiškinys, tačiau Moldovoje tai dar yra didelė naujovė. „Tobulėjant technologijoms aktyviai ieškoma naujų galimybių ir būdų jas pritaikyti valstybių sienų apsaugai. Ši sritis labai aktuali dėl neteisėtų sienos kirtimų įvairiose šalyse ir kitų neleistinų veikų. Štai Moldovos pasienio policija naudoja kameras ir termovizorius, tačiau technologijomis aprūpinta tik nedidelė sienos dalis, įprastai situacija analizuojama naudojant popierinius žemėlapius. Įdiegus 3D fotogramnetrijos technologijas bus galima paprasčiau užkirsti kelią prie valstybės sienos vykdomoms nelegalioms veikloms“, – sako J. Nugaras.

Anot jo, pasitelkiant bepiločius orlaivius bus kuriamas skaitmeninis pasienio infrastruktūros dvynys, taip pat vyks mokymai Moldovos pasienio policijos pareigūnams, kurių metu jie įgis skaitmeninių dvynių kūrimo ir palaikymo įgūdžius. Moldovos Respublikos pasienio policijai bus naudinga Lietuvos ir Estijos patirtis ir geroji praktika, taip pat žinios įsigyjant tarptautinius standartus atitinkančias pažangiausias technologijas.

„Projekto vykdymo metu bus naudojamos modernios informacinės stebėjimo iš oro sistemos: skaitmeninės vaizdo gavimo, duomenų apdorojimo, vaizdo sudarymo sistemos, taip pat kompiuterizuotos informacinės sistemos parametrų nustatymas“, – pasakoja projekto iniciatorius VILNIUS TECH EF Elektroninių sistemų katedros docentas dr. Andrius Ušinskas.

Projektas prisidės stiprinant pasienio policijos pajėgumus vykdant valstybės sienos oro stebėjimą, siekiant įgyvendinti integruoto valstybės sienos valdymo principus, įskaitant tarpvalstybinio nusikalstamumo prevenciją ir kovą su juo.

Anot J. Nugaro, šis projektas yra svarbus įvertinimas Lietuvai, nes ilgą laiką ji buvo ta, kuriai padėjo ir paramą teikė kitos šalys. „Tarptautinis migracijos politikos plėtros centras, pritardamas VILNIUS TECH pasiūlytam projektui, patvirtino aukštą Lietuvos mokslininkų kompetenciją. Dabar mes esame pasirengę ir galime dalintis savo sukaupta gerąja praktika.“, – teigia AGAI dekanas. 

Projekte numatytos veiklos jau pradėto įgyvendinti – liepos pradžioje Moldovos Respublikos pasienio policijos generalinės inspekcijos (IGPF) atstovai kartu su ekspertais iš Lietuvos ir Estijos vyko į bandomąją teritoriją rinkti pirminės informacijos 3D demonstraciniam modeliui sukurti.

Pasak docento dr. A. Ušinsko, šiuo projektu VILNIUS TECH vykdo unikalią migracijos partnerystės priemonę (Migration Partnership Facility – MPF), kurią įgyvendina Tarptautinis migracijos politikos plėtros centras (International Centre for Migration Policy Development – ICMPD),  o finansuoja Europos Sąjunga.

Šis pranešimas buvo sukurtas naudojat finansinę ES paramą, pasitelkiant Tarptautinio migracijos politikos plėtros centro Mobilumo partnerystės instrumentą. Šio dokumento turinys yra išskirtinė VILNIUS TECH nuomonė ir jokiomis aplinkybėmis negali būti interpretuojamas kaip ES ar Tarptautinio migracijos politikos plėtros centro  pozicija.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mission News Theme by Compete Themes.